poniedziałek, 28 listopada 2016

"Pocieszycielki" - kim były (część 1)


Chciałabym poruszyć na tym blogu sprawę, o której powinno się mówić mimo, że nie jest ona tą "piękną stroną Azji". Dlaczego? Ponieważ warto, ponieważ za mało się o tym mówi, ponieważ chcę.
Podzielę to na kilka artykułów, ponieważ sama, z każdym nowym artykułem dowiaduję się o tej sprawie coraz więcej.

Kim były "Pocieszycielki"?

Pocieszycielki, czyli w międzynarodowej literaturze znane jako Comfort Women, były kobietami z Korei, Filipin, Tajwanu, Chin czy nawet Holandii, które były wykorzystywane seksualnie przez japońskich żołnierzy w latach 1937-1945. Jak większość z Was pewnie zauważyła, są to m.in lata II Wojny Światowej. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że w Azji walki zaczęły się już w roku 1937, wraz z rozpoczęciem II wojny chińsko-japońskiej. 
Kobiety te były sprowadzane do "domu uciech" (Comfort Station) siłą lub wabione pracą w fabrykach lub jako pielęgniarki. Dopiero na miejscu dowiadywały się jaki los naprawdę ich czeka. Przeważnie były to dziewczyny poniżej 20-stego roku życia (nawet 12-latki), bez żadnego doświadczenia seksualnego z wiosek i biedniejszego otoczenia. Dlaczego? Ponieważ wabione propozycją pracy, było większe prawdopodobieństwo, że nie odmówią wyjazdu. Później nawet jak się okaże, był to jeden z argumentów japońskiej propagandy do zaprzeczania, jakoby były one zmuszane do prostytucji. Nie da się jednak zaprzeczyć, że większość tych kobiet, była tam sprawdzana siłą. Szacuje się, że takich kobiet było między 50 tys, a 200 tys. Niestety nie jest się w stanie ocenić dokładnej ich liczby, gdyż wiele z nich nie przeżyło, a reszta przez dekady trzymały swoje poniżenie w tajemnicy. Nie chciały by ludzie wiedzieli jaka hańba ich spotkała, jak ich ciało było wykorzystywane i poniżane przez japońskich żołnierzy. Większość nigdy nie wróciła do swoich domów, uważając że lepiej będzie dla rodziny jeśli nie dowie się prawdy. Prawda była dla nich gorsza niż śmierć. Chciały również zapomnieć, nie obarczać swoimi wspomnieniami innych.
Kim Hak-soon
(źródło: The truth of the japanese military Comfort Women)

Jednak milczenie zostało przerwane. W 1991 roku jedna z dawnych Pocieszycielek, Kim Hak-soon odważyła się spojrzeć ludziom w twarz i powiedzieć światu, co ona i tysiące innych musiały przejść jako Comfort Women. Tabu w tym momencie zostało złamane...

CDN.

Literatura:
  • "The truth of the japanese military Comfort Women" wydane i skompletowane przez Northeast Asian History Fundation
  • "The horrific story of Korea's 'comfort women' - forced to be sex slaves during World War Two"  http://www.telegraph.co.uk/women/life/the-horrific-story-of-koreas-comfort-women---forced-to-be-sex-sl/
  • "Women made to become comfort women - South Koreahttp://www.awf.or.jp/e1/korea.html
  • "Sorrowful Homecoming - 'comfort women' victims by the japanese armyhttps://www.youtube.com/watch?v=GRmhsulHpLE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz